Piast Wrocław Żerniki 1-3 FC Wrocław Academy

KP Brzeg Dolny 2-2 Strzelinianka Strzelin

___________________________

Powrót Janusa !!!

Po dłuższej nieobecności spowodowanej "aktywnym" trybem życia do gry powrócił wielokrotny reprezentant kadry dolnego śląska - Paweł Janus.

(Paweł Janus i Łukasz Świtała)

Paweł wszedł na boisko w około 70 minucie, by chwilę później zaliczyć asystę przy trafieniu Świtały. Jeśli Janus nadal będzie trenował, będzie z niego pożytek i Wołów w końcu na wiosnę może strzeli więcej niż jedną bramkę w meczu.

A teraz już o meczu.

O godzinie 9.30 wszyscy stawiliśmy się na zbiórkę. Oczywiście piłkarze byli o wiele wcześniej dla pewności a o 9.30 miał być już wyjazd. Jak się okazało bus nie przyjechał. Czym było to spowodowane nie ma co się rozpisywać, gdyż pół godziny później, po oczekiwaniu na "deszczu" zwanym "kapuśniaczkiem" już siedzieliśmy w busie. Mamy nadzieję, że do takich sytuacji więcej już nie dojdzie i oby się nie okazało że "nadzieja matką głupich". Dodać jeszcze możemy iż bus liczył 18 miejsc a osób było 20, ale z tym także sobie świetnie poradziliśmy. Dodać mogę, iż wygodne mamy piłki i na całe szczęście nie dopompowane, wygodnie się siedziało. Zazwyczaj chcemy być godzinę przed meczem, by trener wypełnił papiery a my mamy czas na sprawdzenie stanu murawy. Tym razem sprawa była trudna i dojechaliśmy 30 min po czasie. Trener już w busie przedstawił składy i nakreślił chłopakom co i jak mają grać. Mecz nie odbył się w Żmigrodzie, a w pobliskim Korzeńsku.

Stan murawy oceniamy dobrze, linie wysypane a siatki powieszone niczym na Camp Nou. Faktycznie obok pola karnego było kilka "wzniesień" ale stan ogólny był dobry także piłkarze mogli rywalizować ze sobą, a nie dodatkowo jeszcze z boiskiem. Już na początku wszyscy zgodnie zauważyli, iż boisko ma maksymalnie 90 metrów i to jeśli doliczymy grubość wysypanych linii.

Piłkarze udali się do "szatnio-baraku" gdzie niestety nie zmieściła się nawet podstawowa jedenastka. Kilku piłkarzy musiało czekać na możliwość przebrania się, natomiast Łukasz Świtała przebierał się z... sędziami. Nasza redakcja zaś wraz z kontuzjowanym Maciejem Czyżowiczem udała się na ławkę rezerwowych i przyglądaliśmy się rozgrzewce Piasta. Zauważyliśmy iż grają długie piłki za obrońców także takiej gry też się spodziewaliśmy. Szybko przekazaliśmy tę informację piłkarzom, którzy właśnie także przystępowali do rozgrzewki. Z racji iż czasu było mało zarządzona została krótka i dość intensywna rozgrzewka, która w pełni przygotowuje do meczowych zmagań.

Sędzia gwizda po raz pierwszy, juniorzy wykonują jeszcze starty i już zbliżają się do ławki rezerwowej. Jeszcze kilka męskich słów trenera, bojowy okrzyk i wychodzimy na boisko. Obie ekipy zmobilizowane i głodne zwycięstwa.

Pierwszą połowę rozpoczyna MKP Wołów. Podanie do obrony i już mądre rozgrywanie piłki między sobą. Widać było, iż piłka słucha się piłkarzy Wołowa. Od pierwszych minut widać było wielką chęć do gry Łukasza Świtały który był dosłownie wszędzie. Początkowo to my przejmujemy inicjatywę i staramy się stwarzać groźne sytuacje bramkowe, lecz z przodu osamotniony Kaniecki, gdyż Świtała cofa się po piłkę, by wypracować dobrą akcję. Mija 10 minut a to nadal Wołów przeważa i stwarza groźne sytuacje bramkowe. Najpierw Świtała zgrywa głową, lecz tam spóźniony Kaniecki i to bramkarz dopada do piłki. Następnie to sam Świtała decyduje się na strzał z dystansu jednakże piłka przechodzi obok bramki. Żmigród próbował atakować jednakże akcje kończyły się w środku pola, albo zagrywali długie niedokładne piłki które wyłapywał Chmielowski. Przez 20 minut możemy mówić o lepszej grze MKP. W ciągu następnych 10 minut mecz zdawał się być wyrównany ale już widać było iż inicjatywę przejmują gospodarze. W około 33 minuty serce podskoczyło mi do gardła, gdyż piękną dopieszczoną piłkę dostał Oraczewski, wyszedł sam na sam i... i spudłował. Fatalny strzał i sam wykonawca łapie się za głowę. Kolejne akcje to już całkowita dominacja Piasta. Obrona wołowa nie wiedzieć czemu zaczęła kryć na radar, zamiast przerywać akcje przy przyjęciu. W środku pola dominował "Myszka" który swoim partnerom dogrywał bardzo ładne piłki. W MKP dziura w środku co powodowało swobodę pomocnika gospodarzy. Kilka minut później ponownie przed szansą "Orczyk". Sytuacje sam na sam to chyba jego zmora w tym spotkanie, gdyż tym razem to Chmielowski idealnie broni strzał napastnika Piasta. Dodać należy, że tutaj nie popisał się Maceluch, który pewnie sam do tej pory nie wie co chciał zrobić. Do końca pierwszej połowy trwała obrona wołowian. W prawdzie starali się wychodzić z groźnymi akcjami, lecz brakowało pomysłu na rozprowadzenie piłki. Najpierw Malinowski dogrywa w pole karne lecz tam... niestety nikogo. Następnie długa piłka za obrońców, ale tam ponownie brak zawodnika MKP. Przed samym końcem pierwszej części gry piłkarze Piasta urządzili sobie piękną dla oka "klepkę" którą na całe szczęście wyjaśnił Czyżowicz. Sędzie kończy pierwszą połowę a piłkarze MKP udają się do "baraku" na rozmowę.

W przerwie padają mocne, męskie słowa. Trener wołowa ostro poddenerwowany tym, jak zakończyła się pierwsza połowa nie pod względem wyniku, lecz pod względem piłkarskim. Padło stwierdzenie iż Piast dostaje od nas za dużo luzu. Była to jak najbardziej prawda, bo było to widać w pierwszej połowie. Trener niejednokrotnie podkreślał, aby na drugą połowę wyjść z walką i poświęceniem. Na boisku nie ma stania, a jak dalej tak będzie to wejdzie "Darek", a trener nie będzie się denerwował. Sami piłkarze wymienili kilka zdań i stwierdzili że najlepszą obroną jest atak i żeby tam zaangażowało się więcej graczy." WYCHODZIMY" padło z ust trenera i zmotywowani wołowianie wychodzą na drugą część gry. (Dodajmy, iż piłkarze gospodarzy usłyszeli bardzo ostre i krytyczne słowa z ust trenera. Wiele niecenzuralnych słów które miały zmotywować piłkarzy, ale moim zdaniem bardziej miało to odzew negatywny).

Druga połowa rozpoczyna się zdecydowanie lepiej dla naszej drużyny. Widać większą mobilizację i chęć do gry, lecz i gospodarze idą myślą Pudziana i pokazują że "Łatwo skóry nie sprzedadzą". Mecz początkowo toczy się bardziej w środku pola. Żadna z drużyn nie chce się narazić na zły początek by potem do samego końca gonić wynik. Bardziej poukładani wydawali się piłkarze Piasta. Obrona twardo stała na nogach i momentalnie przerywali groźne akcje MKP. Więcej w tej części gry przy piłce byli gracze z Wołowa. Akcje budowali już od obrony dobrze rozrzucając piłkę na boki. Większość akcji przeprowadzali lewą flanką. Pomocnik po dostaniu piłki szukał w ataku Świtały, który nic nie robił sobie nawet z asysty 3 obrońców. Tak przeprowadziliśmy kilka groźnych akcji, kiedy to Świtała dostał piłkę, ograł kilku obrońców i oddał silny strzał. Raz piłkę obronił bramkarz, drugi raz piłka minimalnie minęła lewy słupek a kilka razy poszybowała nad bramką. Gospodarze bardzo ładnie uciekali obronie MKP, jednak nie zawsze dostawali piłkę. Akcje Piasta szły także szybkimi skrzydłami, środkowi obrońcy szli do asekuracji i zostawiali napastników bez krycia co mogło skończyć się niejednokrotnie tragedią czyli utratą bramki. Jedna z akcji to indywidualny rajd Oraczewskiego który dogrywa do niepilnowanego kolegi, lecz w nieprawdopodobny sposób przerywa to Czyżowicz. Kolejna akcja niczym kopia. Tym razem prawy pomocnik Żmigrodu popędził swoją flanką, dograł do niepilnowanego "Orczyka" a ten po raz kolejny pokazał swoją nieskuteczność dzisiejszego dnia. W delikatnym zamieszaniu fatalnie przestrzela obok słupka. Ostre słowa trenera Krzysztofa Tabaka podziałała na piłkarzy i to oni zaczęli atakować. Najpierw Świtała zamieszał kilku piłkarzy, wystawił Miłkowskiemu a ten delikatnie, z uczuciem podszedł do piłki i nie robiąc jej większej krzywdy ni to kopnął ni to pogłaskał... fatalnie i strzałem bym tego nie nazwał. Chwilę później bardzo miło piłkę potraktował Maceluch i także raczej wyznał jej miłość niż uderzył na bramkę Piasta. W 70 minucie doszło do bardzo ciekawej sytuacji. Trener Wołowa na boisko posyła "GWIAZDĘ" który podobno wszędzie chodzi z kołnierzykiem do góry, nawet jak ma "majty" z podobizną Kapitana Cubasy to tam też kołnierzyk do góry. To oczywiście żarty które wyłapaliśmy na naszym forum. Na boisko wchodzi JANUS i mamy wielki powrót. Jak to zwykle bywa piłki idą na świeżego zawodnika, który walczy i stara się zrobić wszystko by zdobyć bramkę. Pierwszy strzał mu niestety nie wychodzi, ale on sam walczy dalej. W 78 minucie ławka rezerwowych Wołowa wstaje i bije... brawo, zboczki jedne. Tak, padła bramka na 1-0 i wielka radość w obozie gości. Wysoczański posyła idealne podanie do Janusa, a ten mocnym kopnięciem wzdłuż bramki (sam mówił, że strzelał) znajduje Świtałę który na wślizgu zdobywa bramkę. Sam zawodnik prawie gubi palca, gdyż zahacza o siatkę. Mimo ostrego bólu Łukasz pozostaje na boisku i cieszy się ze zdobytej bramki. Wielka radość ale ale. Chłopaki trzeba doprowadzić mecz do końca i wygrać. Po tym golu MKP dalej ochoczo atakuje, lecz to by było już na tyle. Świtała najpierw z rzutu wolnego prawie trafia, ale na posesję domu znajdującego się 20 metrów za bramką. A następnie Janus kiwa jednego drugiego, a trzeci mu zabiera. Obrona skupiona była do samego końca i upragnione zwycięstwo stało się faktem. MKP wywozi 3 punkty z trudnego terenu i tym samym bezpośrednio wyprzedza Żmigród w ligowej tabeli.

Pracę sędziów musimy rozgraniczyć na liniowych i głównego. Główny bardzo dobrze poprowadził zawody i jego decyzja była ostateczna. Bardzo miły sędzia i bardzo dobry, oby więcej takich w tej lidze. A co do sędziów liniowych w sumie mogłoby ich nie być. Boczny chciał biec z kartkami zmian do głównego. Wszyscy pomyślą, eee pewnie młody jego pierwszy mecz... Ten sędzia miał około 60 lat i na tym zakończmy.

Na sam koniec dodajmy, iż mecz toczył się w miłej i przyjemnej atmosferze. Piłkarze podczas meczu prowadzili krótkie rozmowy, a trenerzy zarówno przed, w trakcie jak i po meczu byli w stosunkach iście przyjacielskich.

3 punkty do Wołowa i tym razem wracaliśmy innym busem na 22 miejsca !!! MKP MKP MKP !!!